GEOMORFOLOGICKÉ CELKY

menu / lexikon tvarů / glaciální / ledovcové údolí (trog)
Ledovcové údolí (trog)
Základní charakteristika

Ledovcové údolí (trog) je základním erozním glaciálním tvarem. Vzniká přemodelováním erozního preglaciálního údolí horskými ledovci.

Ledovcové údolí se od říčního nápadně liší svým podélným a příčným profilem. Podélný profil má četné lomy spádu a prahy, zejména tam, kde do hlavního údolí ústí údolí vedlejší, nebo tam, kde je v podloží údolního dna komplex hornin menší odolnosti. Glaciální eroze je selektivní, a tím se zvýrazňují místa nevyrovnaného spádu předledovcového údolí. V místech, kde se spojují dva ledovce, výrazně narůstá objem a tlak ledovcové hmoty na podloží, což vede ke vzniku lomů spádu v podélném profilu dna údolí.

Údolní svahy ledovcového údolí jsou příkré, což je podmíněno především exarací, a to jak do stran, tak do hloubky. Tím jsou ledovcová údolí je srovnání s původními říčními přehloubená.

Zvláštním typem ledovcového údolí je fjord.

Výskyt v ČR
Ledovcová údolí jsou na našem území pouze v Krkonoších, kde v období pleistocénu byly údolní ledovce. Ledovec v Obřím dole měl v době svého maximálního rozsahu délku až 5,6 kilometrů a mocnost 80 až 100 metrů, trog Labského dolu má asymetrický karový uzávěr a jako jediné krkonošské údolí má typický profil trogu. Ledovcovými trogy jsou dále údolí Kotelského potoka, údolí Mumlavy nebo Modrý důl.
 
Obr.: Schéma vývoje ledovcového údolí