GEOMORFOLOGICKÉ CELKY

menu / lexikon tvarů / periglaciální / balvanový (kamený) proud
Balvanový (kamenný) proud
Základní charakteristika

Balvanový proud je balvanová akumulace protáhlého jazykovitého tvaru, vzniklá přemístěním úlomků (zpravidla podobného tvaru a velikosti) v mělké terénní brázdě po spádnici o malém sklonu svahu (obyčejně 5 -15°), velmi často na dnech úpadů. Balvanové proudy mohou jazykovitě vybíhat z vrcholových kamenných moří v místě, kde se náhle zvětší sklon a kde se relativně prohlubuje spádnicová terénní deprese (brázda), případně se tvoří pod mrazovými sruby a srázy. Většinvoý názor je, že jsou balvanové proudy produktem intenzivního mrazového zvětrávání v periglaciálním klimatu pleistocénu. Méně intenzivní mechanické zvětrávání recentní je dobře udržuje. Závislost vzniku balvanových moří a balvanových proudů pouze na nadmořské výšce nebo na expozici svahu nebyla na nšem území zjištěna.

Vhodným materiálem pro vznik balvanových proudů jsou vesměs pevné horniny, jejichž zvětrávání a rozpad se řídí zákonitým systémem puklin (žuly, křemence, čediče, andezity nebo ryolity), břidličnatostí (svory, křemence nebo fylity) nebo jinými petrologickými vlastnostmi hornin. Vzhledem k velké hmotnosti úlomků a malém sklonu svahu bývá pohyb jednotlivých balvanů v proudu velice pomalý a také narozdíl od pohybu skalního ledovce nerovnoměrný, řádově se pohybuje průměrnou rychlostí v řádech centimetrech za rok. Posun bloků se děje hlavně působením soliflukce, mrazového klouzání a zejména tlakem občas přibývajících výše položených balvanů. Největší pohyb nastává v jarním období, v době časté regelace.

Výskyt v ČR
Balvanové proudy jsou typické pro mnohá pohoří, např. pro vrcholovou část Novohradských hor, Šumavy, Krkonoš, Hrubého Jeseníku, Jizerských hor, Beskyd, Žďárských vrchů nebo Moravskoslezských Beskyd. Chráněnou lokalitou jsou například kamenné proudy v údolí Bystřice v Nízkém Jeseníku (PP Kamenné proudy u Domašova), kde je celkem 12 kamenných proudů o délce až 165 metrů, šířka se pohybuje okolo 10 metrů.
 
Obr.: